SAAB LOGOSAAB Home SAAB Služby SAAB prodej SAAB kontakt

Zpět na HomePageSaab Turbo X:

Návrat ikony - Saab "Black Turbo"

Limitovaná edice modelu Saab Turbo X je pro automobilku Saab "návratem do budoucnosti", protože vzhledem evokuje fantastickou přitažlivost prvního Saabu 900 Turbo a zároveň představuje revoluční systém pohonu všech kol Saab XWD.

Saab Turbo X je oslavou tří desetiletí vývoje turbomotorů a stanovuje nové standardy severské značky především s ohledem na sportovně založené řidiče. Turbo X totiž kombinuje nejnovější a vyspělý systém pohonu všech kol Saab XWD, šestiválcový přeplňovaný motor o objemu 2.8 litru, výkonu 280 koňských sil a kroutící moment 400 Nm se sportovně naladěným podvozkem.

Znovuzrozené Black Turbo

Saab Turbo X je v rámci limitované série k dispozici v provedení Sport Sedan a SportCombi v metalické barvě "Jet Black", která je poctou původnímu Saabu 900 Turbo.

Stylové doplňky byly navrženy tak, aby zvýšily aerodynamickou účinnost a zároveň podtrhly zaměření modelu Turbo X na výkon. Výraznější přední nárazník s většími integrovanými otvory pro přívod vzduchu redukuje aerodynamický odpor a zároveň zajišťuje přívod dostatečného množství chladícího vzduchu k motoru. Zadní nárazník byl přepracován tak, aby k dělení proudu vzduchu docházelo mnohem níže, což opět redukuje přirozený aerodynamický odpor a přispívá k větší stabilitě vozu při vysokých rychlostech. Sport Sedan je dále vybaven spoilerem víka kufru, který účinně omezuje vztlak působící na zadní nápravu při vysokých rychlostech.

Exteriér modelu Turbo X se dále odlišuje unikátními osmnáctipalcovými koly z lehkých slitin (v rámci příplatkové výbavy jsou k dispozici také ráfky o rozměru 19 palců) s matně šedivým titanovým povrchem, který evokuje vzhled klasických třípaprskových ráfků tolik typických pro Saab.

Motiv "black turbo" naleznete také v interiéru. Černá kožená sportovní sedadla jsou opatřena silnějším polstrováním. Sportovní charakter vozu zdůrazňuje také ozdobná lišta imitující uhlíková vlákna. Ve stejném duchu jsou vyvedeny některé části dveří, schránka před spolujezdcem a konzole řadící páky, která je dalším unikátním prvkem modelu Turbo X.

Řidič se může těšit na skvělou zpětnou vazbu od předních kol, kterou mu zprostředkuje sportovní volant se silnějším věncem obšitý měkkou kůží. Komfort sezení si navíc můžete vylepšit příplatkovým čalouněním interiéru přírodní kůží, kterou najdete také na opěrkách hlavy a nejexponovanějších částech předních sedadel.

V duchu oslav výročí představení prvního přeplňovaného motoru Saab naleznete na přístrojové desce modelu Turbo X repliku ukazatele plnícího tlaku turbodmychadla, který byl k vidění na přístrojové desce Saabu 900 Turbo. Majitelé vozu z limitované série se také mohou těšit na osobní pozdrav, který se na palubním počítači objeví vždy, když otočí klíčkem v zapalování. Kromě pozdravu se na displeji objeví také unikátní hlášení 'Ready For Take-off', nebo-li "Připraven ke startu" (v USA a Kanadě půjde o hlášení 'All Systems Go'). Na přání zákazníka může prodejce do osobního pozdravu naprogramovat také jméno majitele a sériové číslo vozu z limitované série.

Zaměření na řidiče

Podvozek modelu Saab Turbo X byl v zájmu zajištění maximálního využití výhod systému Saab XWD doplněného o elektronický zadní diferenciál eLSD (viz samostatná tisková zpráva) snížen o 10 mm. Použity jsou také tvrdší pružiny a sportovní tlumiče, které téměř eliminují jakýkoliv náklon karoserie v zatáčkách. Zadní náprava je navíc osazena automaticky stavitelnými tlumiči, které udržují konstantní světlou výšku vozu bez ohledu na jeho zatížení.

Výkonnější motor si také vyžádal instalaci větších brzdových kotoučů. Na přední nápravě jsou osazeny kotouče s vnitřním chlazením o průměru 345 mm a tloušťce 30 mm, zatímco vzadu jsou povrchově chlazené kotouče o průměru 292 mm a tloušťce 20 mm. O dokonalý přenos hnací síly výkonného turbomotoru na vozovku se starají standardně dodávaná osmnáctipalcová kola z lehké slitiny s pneumatikami rozměru 235/45 R 18.

Srdcem modelu Turbo X je přeplňovaný čtyřiadvacetiventilový šestiválec do V o objemu 2.8 litru. Maximální výkon je 206 kW (280 koňských sil) při 5 500 otáčkách za minutu a maximální kroutící moment 400 Nm je k dispozici v rozmezí 2 150 - 4 500 otáček za minutu. Blok motoru je vyroben z lehké hliníkové slitiny a pro lepší vyváženost svírají válce úhel 60 stupňů. Nechybí ani variabilní časování ventilů a legendární turbodmychadlo. Zákazníci mohou volit mezi šestistupňovou manuální převodovkou nebo automatem se stejným počtem rychlostí. Obě převodovky jsou pro systém XWD ideální volbou.

V rámci limitované edice Saab Turbo X bude vyrobeno pouze 2 000 kusů tohoto výjimečného vozu. První vozy budou zákazníkům dodány na začátku března 2008. Saab Turbo X, který je poděkováním automobilky Saab všem, kteří se podíleli na vývoji přeplňovaných motorů, osloví především nadšené řidiče, kteří chtějí za volantem svého vozu každý den zažít něco výjimečného.

Zpět na HomePage

 
VIKING CARS s.r.o. 2008 - Všechna práva vyhrazena
Home | Služby | Prodej | Kontakt